Як збільшити надої шляхом зменшення втрат поживних речовин в силосі (сінажі) в процесі виймання зі сховища?
Рівень продуктивності ВРХ напряму залежить від якості кормів, їх збалансованості в раціоні годівлі, комфорту в корівнику і генетики (породності батьків).
Ми зараз говоримо за корми так, як в структурі собівартості молока на їхню частку припадає до 70% витрат. З огляду на це зменшення втрат поживних речовин в процесі зберігання та виймання силосу (сінажу) є важливою умовою підвищення продуктивності корів та зменшення собівартості молока.
В Україні силос та сінаж є основними інгредієнтами раціону корів у ваговому та об'ємному співвідношенні та виступають основним джерелом енергії. Кожен тваринник знає, що чим кращий силос, тим більше корова дає молока і менша потреба в концентрованих кормах.
І, як правило господарствам вдається закласти доволі якісний силос чи сінаж, але це зовсім не означає, що саме такої якості корм у вигляду кормосуміші отримають його корови на кормовому столі. І причина пониження якості силосу це спосіб виймання законсервованих кормів із силосної траншеї.
Розповсюджений метод виймання силосних мас телескопічним навантажувачом з ківшом розриває ущільнений корм, залишаючи нерівну стінку, та утворює в ній мікротріщини до 2,5 метрів, в які попадає повітря . Повітря, яке проникає в тріщини, викликає в силосі розвиток дріжджів та гнильної мікрофлори, які споживають збережену в кормі енергію та забруднюють його своїми продуктами життєдіяльності, що призводить до зменшення енергетичної цінності корму погіршує його смакові якості, в результаті чого корова менше його з’їдає.
На жаль саме під час неправильного виймання силосу (сінажу) з ями чи траншеї втрачається до 40% його енергетичної цінності.
Для зменшення цих втрат під час виймання силосу (сінажу) зі сховища потрібно користуватися спеціалізованим обладнанням, яке залишає в ямі щільний не розпушений і рівний вертикальний зріз та забезпечує правильне виймання силосу (сінажу) в глибину ями не менше 70 см за добу.
Зараз на ринку України досить широкий вибір спеціалізованого обладнання по виймання силосу, але найкращим вважається самохідний нарізувач-завантажувач Гонелла серії Taurus, яку італійські виробники розробляли та вдосконалювали протягом 40 років.
Він призначений для нарізання силосної маси з траншеї або кургану з одночасним завантаженням її в кормозмішувач.
Унікальна технологія та технічні особливості Гонелли дозволяють завантажувати до 40 тонн корму за годину.
За ширини захвату фрезерного агрегату 1,9 метра та рівня заглиблення його в силосну масу на 40 см. поверхневі втрати силосу становлять лише 0, 95%. Після виймання корму нарізувачем-завантажувачем повністю зберігається моноліт корму в ямі, що запобігає потрапляння повітря в товщину силосу і подальшому його псуванню, а отже і втраті поживної цінності.
Достатньо висока продуктивність виконання технологічного процесу електричними двигунами з гідравлічними насосами дає можливість завантажити більше 1 м3 силосу за хвилину при низькій енергомісткості процесу 0, 35 кВт/т.
Необхідно зазначити що для виконання завантаження не потрібно залучати додаткового працівника, так як , керує нарізувачем-завантажувачем механізатор, що експлуатує кормозмішувач.
Аналіз господарської діяльності ферм, які вже використовують для виймання силосу Гонеллу засвідчує підвищення молочної продуктивності корів від 3 до 5 %., суттєве зменшення захворювання на мастит та суттєву економію кошів за рахунок зменшення використання (чи навіть і повного вилучення) фронтального навантажувача з процесу годівлі.
Всі перераховані переваги використання самохідного нарізувача-завантажувача із серії Taurus від компанії Гонелла для виймання і завантажування силосних мас суттєво зменшують витрати на годівлю корів; покращують показники продуктивності і здоров’я. В результаті знижується собівартість молока та піднімається рентабельність тваринницького напрямку підприємства, що робить цей напрямок біль цікавим для подальших інвестицій і розвитку.